Ott vagyok a jelöltek között. A legjobb női főszereplő kategóriában. Igaz, kevés szerepet vállaltam az elmúlt időszakban és talán egy sem volt kiemelkedő, de premier volt 17 eddig, sajtómegjelenés egy, visszajelzések talán 30 környékén és az ismeretségi statisztikai pite fél százalékát bevállalnám, bordó színűvel, ha lehetséges. Az imidzsem nem változott, sok energiát nem fektettem sminkbe, frizurába, öltözködésbe, még a blogringet sem vettem magamra, a blogfeszt csizmát sem húztam fel, sőt, olyan történt, hogy az iparban dolgozó kollégáim jelzéseire sem válaszoltam. Természtesen, ez nem helyes magatartás, igyekszem javítani rajta és míg a szavazások tartanak, addig mindezen hibákat megpróbálom helyrehozni.
Blogom nemi identitása megerősődött. A női szemszög, a legjobb női blog, a nőies bejegyzés.
Elkezdtem tudatosan, a társadalmi nem identitásásnak szemszögéből olvasni a bejegyzéseket, hadd tudjam meg mitől nőibb és mitől férfibb egy blog.
A színek, nyilván, sokban befolyásolnak. Az enyém, például, rózsaszín bordóval. Nőibbet elképzelni nem tudok. De vannak narancssárgák, pirosak, bájos zöldek, sárgás árnyalatúak. Ők a biztos nők. Vannak, akik még keresik identitásukat, talán fehérek, esetleg feketével kombinálnak, mintázatlanok, puritánok. Ők még nem tudják, mekkora a női blog identitás skálája.
Férfias blogok esetében, természtesen, fel sem merül még a gyanúja sem, hogy piros, rózsaszín, sárgás, narancsos, lilás színek keveredjenek, szürke, zöld, fekete, khaki, fehér, sötétkék pompákkal kell jelezni még tartalom előtt: ez egy férfias blog.
Próbáltam később témakörök és stílus által beazonosítani. Fiúk, párkapcsolatok, személyeskedések, gonoszkodások, szülők, barátok, tiszta és tisztázatlan viszonyok, divat, zene, főzés, gyermekek, munkahely, filmek, bosszúságok, napi élménybeszámolók a nőies témák. Ezeket szeretjük mi, nők, kiknek van blog identitásunk.
Politika, sport, zene, politika, sajtó, politika, világmegváltás, informatika, figyelemfelkeltés, helyzetelemzés, informatika, politika, társadalombírálat, informatika, lányok, zene, film, sajtó, társadalom, élménybeszámolók a férfias témák. Ezeket szeretik ők, férfiak, kiknek van blog identitásuk.
Ott van még a stílus is. A feminin blogok többnyire kerekebb, hoszabb mondatokban fogalmaznak. Több jelzőt használnak és jobban vigyáznak arra, hogy plasztikusan fejezzék ki magukat. Érdekli őket, hogy az olvasó azt értse, amit mondanak. Szebben fogalmaznak, mert jobban érdekli őket.
A maszkulin blogok tömörebbek, rövidebb mondatok, lényegretörőbb tartalom, kevesebb figyelemmel a megfogalmazásra, vagy a helyesírásra. Mintha nem adnának eleget a stílusra, a formára, a tartalom mindenek előtt. Nem a lenyűgőző irodalmi élményért alkotnak és olvassák másokét, hanem az üzenetért, a mondanivalóért.
Vannak közös témák, közös színkombinációk, közös érdeklődési körök. Vannak férfias nők és nőies férfiak. És a blogírás elkezdett társadalmi szabályok szerint működni, vannak társadalmi elosztások. Kíváncsi vagyok, mikor alakulnak ki az anyagi rétegződések, vagy a neveltetési rétegződések. Szegény blogok, középosztálybeli blogok, gazdag blogok, a blogok felső tízezerje. Majd jöhetnek a proletárblogok, a munkásosztály blogja, a vidéki parasztok blogjai, majd a középértelmiség blogja, a felsőértelmiség blogja. A mérnökök blogja, a tanároké, az egyetemi professzoroké, a jogászok, orvosk blogja, a művészeké, és persze a kommunikációs szakembereké. A lista végtelenségig fokozódhat.
Ez egy próbálkozás volt. Kiváncsi vagyok a véleményetekre. És büszke vagyok a jelölésemre és a kategóriámra. Kösz.